Dorpsgids

Zaanse Schans

Molens, een tsaar in een houten huisje en de geur van chocolade.

3 musea
Foto: © Copyright Sean Valerio Images – museumtickets

Het verhaal van Zaanse Schans

De Zaanstreek was een van de eerste industriegebieden ter wereld, aangedreven door honderden windmolens. Op de Zaanse Schans draaien ze nog. En in Zaandam staat het houten huisje waar de Russische tsaar Peter de Grote in 1697 logeerde.

Vanaf Amsterdam Centraal ben je met de trein in ca. 12 minuten in Zaandam en in ca. 17 minuten in Koog-Zaandijk. Van daar loop je over de brug naar de Zaanse Schans: houten huizen, molens die nog werken en ambachtswinkels. Het Zaans Museum aan de rand vertelt hoe de streek groot werd met molens, scheepsbouw en fabrieken als Verkade. In Zaandam zelf zie je het Czaar Peterhuisje, een eenvoudig houten huis in een stenen omhulsel. Kom vroeg op de dag; de Schans is erg populair.

  • 600+industriemolens stonden ooit in de Zaanstreek
  • 1697tsaar Peter de Grote logeert in Zaandam
  • 1887Albert Heijn opent zijn eerste winkel, in Oostzaan

Jouw museumdag in Zaanse Schans

Eén dag, vier momenten. Zo haal je alles uit je bezoek.

  1. 09:30MUSEUM
    Zaans Museum en de Schans Begin vroeg, voor de drukte, bij het museum en de molens.
  2. 13:00EAT
    Pannenkoeken aan de Zaan Lunch met uitzicht op de molens.
  3. 15:00SHOP
    Ambachtswinkels Klompen, kaas en specerijen, of chocolade in de oude stijl.
  4. 19:00SLEEP
    Hotel in Zaandam Het opvallende hotel van opgestapelde Zaanse huisjes staat naast het station.

Zaanse Schans in zes momenten

  1. Ca. 1594Cornelis Corneliszoon van Uitgeest bouwt een windaangedreven houtzaagmolen, het begin van de industriële molens.
  2. 1697Tsaar Peter de Grote verblijft in Zaandam.
  3. 1886Verkade begint in Zaandam met brood en beschuit, later chocolade en koekjes.
  4. 1887Albert Heijn opent zijn eerste winkel in Oostzaan.
  5. 1961De eerste historische huizen worden naar de Zaanse Schans verplaatst.
  6. 1998Het Zaans Museum opent op de Schans.

Wat te doen in Zaanse Schans

Zes plekken om je museumdag compleet te maken.

  1. 01

    Zaanse Schans

    Houten huizen, pakhuizen en werkende molens aan de Zaan. Sommige molens kun je van binnen zien, zoals een verfmolen of oliemolen.

    ZaandamHalve dag
  2. 02

    Zaans Museum

    Het verhaal van de Zaanstreek: molens, handel en fabrieken, met de Verkade Experience over chocolade en koekjes.

    Zaanse Schans1 tot 2 uur
  3. 03

    Czaar Peterhuisje

    Het houten huisje waar Peter de Grote in 1697 verbleef om de scheepsbouw te leren.

    Krimp, Zaandam45 minuten
  4. 04

    Molen De Kat

    Een werkende verfmolen, waar pigmenten nog op de oude manier worden gemalen.

    Zaanse Schans30 minuten
  5. 05

    Langs de Zaan

    Wandel of fiets langs de rivier, met groene houten huizen, oude fabrieken en molens.

    Zaandijk1 uur

Musea in Zaanse Schans

Koop je tickets online en plan de rest van je dag eromheen.

Op de kaart

Alle musea in Zaanse Schans. Klik op een museum voor de route.

Plan je reis naar Zaanse Schans ↗
Verborgen verhaal

De tsaar die timmerman wilde zijn

Peter de Grote kwam incognito naar Zaandam om schepen te leren bouwen. Het bleef niet lang geheim.

Lees het verhaalVerberg het verhaal

In 1697 reisde een groot Russisch gezantschap door Europa. De jonge tsaar Peter reisde mee onder een schuilnaam: hij wilde scheepsbouw leren, en de Zaanstreek had de beste werven. In Zaandam logeerde hij bij smid Gerrit Kist, die eerder in Rusland had gewerkt. Lang bleef hij er niet: de nieuwsgierigheid van de inwoners werd hem te veel, en hij vertrok naar Amsterdam, waar hij op een werf van de VOC meewerkte. Het houten huisje bleef bewaard. Eind 19e eeuw liet tsaar Nicolaas II er een stenen omhulsel omheen bouwen, zodat het niet zou vergaan.

Waar: Czaar Peterhuisje, Zaandam

Buiten de stad

De Zaanstreek ligt net boven Amsterdam, tussen het IJ en de polders van Waterland.

Trein vanaf Zaandam, ca. 12 min

Amsterdam

Rijksmuseum, grachten en het Scheepvaartmuseum.

Route met het OV ↗
Trein vanaf Koog-Zaandijk, ca. 25 min

Alkmaar

Kaasmarkt op vrijdag en het verhaal van het beleg van 1573.

Route met het OV ↗
Bus via Amsterdam Centraal

Broek in Waterland

Houten huizen en stille paden in Waterland.

Route met het OV ↗

Reistijden zijn een indicatie. Actuele tijden op 9292.nl ↗.

SLEEP

Slaap in Zaandam, vlak bij Amsterdam

Zaandam heeft hotels voor elk budget, de meeste bij het station. Amsterdam ligt op een kwartier met de trein, de Schans op een paar minuten. 's Avonds is het rustiger dan in Amsterdam, en vaak voordeliger.

Vind je hotel →